Adwokat Leszek Adamczyk - Kancelaria Adwokacka  LEX PERFECTA  w Bielsku-Białej

 

KANCELARIA ADWOKACKA adwokat Leszek Adamczyk

 

Jesteśmy po Twojej stronie!

   AKTUALNOŚCI

 

18-10-2018
# RODO - Dostęp do numerów PESEL Polaków pod lupą UODO

W ostatnim czasie Urząd weryfikował kwestię dostępu do rejestru PESEL prywatnej firmy zajmującej się egzekucją wierzytelności. Po tej interwencji UODO minister cyfryzacji cofnął swoją wcześniejszą decyzję przyznającą taki dostęp.


UODO wnioskuje o szeroką weryfikację dostępu do numerów PESEL

Zaniepokojona takimi praktykami dr Edyta Bielak-Jomaa, Prezes Urzędu, wystąpiła do ministra cyfryzacji z wnioskiem o zweryfikowanie również innych wydanych decyzji, na podstawie których różne podmioty mają dostęp do bazy PESEL. Prezes UODO zwróciła się także o przekazanie informacji na temat wdrożonych środków organizacyjnych i technicznych mających na celu weryfikację podmiotów wnioskujących o dostęp do rejestru PESEL oraz o informację, czy podmioty mające taki dostęp są odpowiednio kontrolowane.

 

Na straży bezpieczeństwa danych w rejestrze

Nierozważne i niepoddane należytej kontroli przyznawanie dostępu do rejestru PESEL może prowadzić do masowego i niczym nieuzasadnionego pozyskiwania zawartych w nim danych. Może zatem skutkować zdobywaniem informacji nadmiarowych, zbędnych do realizacji celów, w jakich dostęp do rejestru został przyznany.

 

W głośnej już sprawie „wycieku” danych z kancelarii komorniczych sprzed kilku lat, organ ds. ochrony danych osobowych w wydanej decyzji zalecił Ministerstwu Cyfryzacji uszczelnienie dostępu do rejestru PESEL. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt. II SA/Wa 2168/17) potwierdził słuszność tej decyzji.

 

Prowadzone przez UODO sprawy związane z dostępem do rejestru PESEL to wyraz troski o bezpieczeństwo danych Polaków. Jest to istotne tym bardziej, że numer PESEL jest szczególnym identyfikatorem, który – zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) – powinien być chroniony ze szczególną starannością.


Potrzebna zmiana przepisów

UODO wskazuje także na konieczność dokonania zmian przepisów prawa krajowego, które powinny być zgodne z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) i przewidywać zdecydowanie lepsze rozwiązania dla weryfikacji bezpieczeństwa rejestrów publicznych, w tym rejestru PESEL. O zmianę tych przepisów Urząd wystąpił już 30 marca 2017 r. Tymczasem unijne prawo i nowa krajowa ustawa o ochronie danych osobowych zaczęły być stosowane od 25 maja 2018 r., lecz stosownych zmian w ustawie branżowej dotąd nie wprowadzono.

 

Źródło: uodo.gov.pl

 

Kancelaria Adwokacka LEX PERFECTA

43-300 Bielsko-Biała, ul. Sukiennicza 8,

Telefony: 33 822 32 27,     790 896 079

Godziny pracy : pn-pt - 8:00 17:00

Kancelaria :: Zakres działalności :: Usługi dodatkowe :: Porady online :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl